Müzik gruplarının bulut bilişiminden yararlanması için 5 önemli bilgi

Müzik gruplarının bulut bilişiminden yararlanmasının 5 önemli yolu

Bu benzetme müziğin doğasına hiç uymasa da, bir rock-and-roll grubunda yer almanın kendi işini yönetmekten hiçbir farkının olmadığını her zaman söylemişizdir. Ancak sonuçta müzik yapıyorsunuz ve bunu satmanız gerekir.
Ve son günlerde en başarılı şirketlerin güvendiği tek sistem ise bulut bilişim sistemi.
Eğer bu yeni bulut zamazingosunu bilmiyorsanız kısaca özetleyelim; tüm dosyalarınızı depolar ve herhangi bir cihazla bu dosyalara kolayca ulaşabilmenizi sağlar. Bu buluş kesinlikle hepimiz özellikle de müzik grupları için çok önemli.
Size her zamanki gibi yardımcı olmak için buluttan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak ipuçları hazırladık.

1. Çalışma saatlerini kontrol edin
Provaları düzenlemek, özellikle de grubunuzda bir çok müzisyen varsa, kesinlikle çok zor bir iş. Ancak bulut sisteminde olan paylaşımlı takvimleri kullanırsanız prova tarihlerini ayarlamak kolaylaşır, kimse takvimde katılamama durumunu belirten bir güncelleme yapmazsa prova yapmak gerçekten de kolaylaşır.

2. Kayıtlarınızı yedekleyin
Özellikle içinde bulunduğumuz dijital çağda, her müzisyen kayıtlarını yedeklemenin ne kadar önemli olduğunu biliyordur. İlk kez bilgisayar üzerinden kayıt yaptığımda Pro Tools dosyalarını CD ve DVDlere kopyalamak saatlerimi alırdı. Özellikle de kalitesiz CD yazıcım yüzünden oldukça vaktimi alan sıkıcı bir işlemdi. Özellikle bilgisayarınızda senkronlu uygulamaları varsa Google Drive ya da DropBox gibi sistemler sayesinde yedekleme yapmak oldukça kolay bir hal aldı. Sadece kayıtlarınızı DropBox ya da Google Drive dosyasına kaydediyorsunuz, internete bağlı halde eşzamanlama işlemini tamamlayarak dosyalarınızı bulut sistemine kolayca yüklüyorsunuz. (Not: Ekstra dikkatli olmak için üçüncü bir yedeklemeyi de düşünün; 3-2-1 yedekleme kuralları kısmından öğrenebilirsiniz.)

3. İşbirliği
Bulut, işbirliğini kolaylaştırmak için kesinlikle ideal bir sistem. Yukarıda anlattığımız gibi kayıtlarınızı buluta kaydederken aynı zamanda grup üyelerinizin de sizinle aynı odada olmadan bu kayıtlara ulaşmalarını mümkün kılarsınız.

4. Yönetici
Tıpkı “diğer işlerde” olduğu gibi, grubunuzun zirveside kalması için Google Apps veya Office 365 gibi bulut verimlilik araçlarını kullanabilirsiniz. Bu iki ürün de grubunuzun finansal durumunu, şarkı listesini, turne ve sektörde ulaşılacak kişilerin bilgilerini bulmanıza yardım eden belgelere, hesap tablolarına, slaytlara ulaşmanıza katkı sağlıyor. Ve tüm bu bilgilere mobil cihazlar sayesinde bulunduğunuz her ortamdan ulaşabilmeniz ise en güzel yanı.

5. Tanıtım
Yukarıda bahsedildiği gibi, bulut araçlarını müzik endüstrisinden kontak listesi derlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca bulut, bu kişilerle iletişime geçmek istediğiniz zaman da oldukça kullanışlıdır. Bulutu kullanarak müziğinizi paylaşmak kesinlikle çok kolay. E-posta ile uğraşmak yerine DropBox veya Google Drive linki göndererek bir gazeteciye veya artist & repertuar sorumlusuna parçanızı kolayca dinletebilirsiniz. Eğer bir kişinin gelen kutusunu 9 mb’lık dosyayla tıkarsanız karşınızdaki kişide o 9 mb’lık dosya ne kadar iyi olursa olsun olumsuz bir izlenim bırakırsınız. Bulut aracılığıyla video, elektronik basın kiti, basın bülteni gibi her türlü içeriği paylaşabilirsiniz.