Müzik grupları için turne tanıtımlarında 5 yardımcı bilgi !

Müzik Grupları için turne tanıtım ve promosyonlarında 5 yardımcı yol !

Hayran kitlesi kazanmanın en önemli yollarından biri turnelerdir. Konserlere katılan kişiler muhtemelen ulaşabileceğiniz en sadık dinleyicilerdir ve eğer yaptığınız müziği beğenirlerse müziğinizi yaymak için canla başla uğraşacaklardır.
Ancak problem şu ki bir turne düzenlemek oldukça pahalı ve zordur. Ayrıca, kimse konserlere katılmazsa oldukça heves kırıcı bir deneyim olabilir. Bu nedenle sizlere konserlerinizi nasıl planlayacağınıza ve tanıtımını yapacağınıza dair tavsiyeler vereceğiz.

1. Grubunuzun turnesi öncesinde posta kodlarını öğrenin
Birçok grup, yurtiçinde bir turne düzenlerken, buldukları her mekana eposta gönderir ve kendilerini kabul edecek her yerde performans sergiler. Ancak mekan seçimine dikkatli yaklaşmak ve hayran kitleninizin olduğu bölgelere yoğunlaşmak daha mantıklıdır. Bu önemli bilgiye sahip olduğunuz için, isim ve e-posta adresi kısımlarına ek olarak posta kodunu mail listesine ekleyebilirsiniz.

2. Hayranlarınızın nerede yaşadığını öğrenmek için harita çıkarma uygulamalarını kullanın
İlk maddedeki tavsiyemize uyduğunuzu ve bir kamyon dolusu posta kodunuz olduğunu varsayarak hayran kitlenizin nerede bulunduğunu gösteren görsel taslak elde etmek için harita çıkarma uygulamalarını kullanabilirsiniz.
Bu işlem, Google Maps sayesinde kolayca ve ücresizce yapılabilir . Sadece e-posta listenizi yükleyin ve Google Maps size hayranlarınızın nerede yaşadığını gösteren bir harita sağlasın. Leeds’te sizden kimsenin hoşlanmadığını gördüğünüz gibi Hull’da büyük bir hayran kitleniz olduğunu görebilirsiniz. Eğer daha şık bir uygulama kullanmak isterseniz o zaman sizlere Power Map for Excel’i öneriyoruz. Bu uygulama size her türlü görsel yöntemi kullanarak data’nızla oynama hakkı sağlar. Sadece posta kodu bilgilerinizi kullanarak bir tablo oluşturabilseniz bile bu sistem sayesinde hayranlarınızın nerede yaşadığını öğrenebilirsiniz ve yine bu sayede sizin için önemli olan dinleyicilerin yaşadığı alanlarda bir turne düzenleyebilirsiniz. Sponsorlara ve organizasyonları düzenleyen kişilere X sayıda hayranınızın o bölgede yaşadığını söyleyebilecek, istenilirse coğrafi ve istatiksel kanıt sağlayacak pozisyonda da olacaksınız.
Eğer elinizde performans sergilemek için yeterli sayıda posta kodu yoksa üzülmeyin, hala şansınız var. Sizi Facebook üzerinden takip eden bir kitleniz varsa, İstatistik > Kişiler sekmesinden şehirlerin ya da uluslararası bir turne düzenleyecekseniz ülkelerin listesini alabilirsiniz.

3. Sahne alacağınız yerlerin yerel medya haberlerini inceleyin
Sahne alacağınız mekanları belirlediğiniz gibi o şehirlerin yerel medya kuruluşlarının listesini de yapın. Bölgesel radyolarda müzik yayını ve tanıtımı yapmak ülke çapındaki tanıtımdan çok daha kolaydır; ancak her zaman bir ‘bölgesel açı’ olmak zorundadır. Bölgesel çalarak, bu bölgesel açıyı sağlıyorsunuz. Radyolar, her zaman olduğu gibi, bilhassa önemli işlev görmekte; eğer sahne alacağınız mekanlara yakın bir ya da iki radyo istasyonunda yayına çıkabilirseniz bu yayınlar dinleyici sayınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır. Turnenizi desteklemek için bölgesel bir basın kampanyası düzenlerseniz bu sizin için çok daha iyi olur.

4. İnternet üzerinden konserlerin tanıtımını yaparken coğrafi hedefleme kullanın
Müziğinizin tanıtımı yapmak için online reklamlar kullanıyorsanız (2016 yılındayız, artık kullanmalısınız) size iyi bir haberimiz var. Facebook, Twitter ve Google Ads belirli bölgelerdeki hayranlarınıza ve potansiyel hayranlarınıza ulaşma seçeneği sağlıyor. Bu sayede, performans sergileyeceğiniz bölgelerde vereceğiniz reklamlara öncelik verebilir, bütçenizi koruyup konserinize katılacak kişi sayısını arttırabilirsiniz.

5. Konserlerinizde veri toplamayı unutmayın
Sahneye çıktığınız an tanıtımlar bitmez, aksine konser sırası tanıtımı turnenin önemli bir parçası, amacıdır ve bu sayede yeni hayranlar kazanılır. Konserlerden veri toplamanızı sağlayacak bir planınız olduğundan ve konserinize gelen herkesin web sitenizi bildiğinden emin olun. Web sitenizi konser sırasında yaptığınız duyurularla yayabilirsiniz ancak hayranlarınızla olan ilişkinizi geliştirmenin çok daha sofistike yolları var (konserlerde veri toplamayla ilgili hazırladığımız makaleyi yararlı bulabilirsiniz). Tüm bunlar özellikle ön grup olarak çalıyorsanız ana grubunun hayranlarını kazanmanız için önemli bir işlemdir. Böylece aynı mekanda bir sonraki sahne alışınızda ana grup siz olursunuz.

Umarız bu ipuçları sizin için yararlı olmuştur. Tabii ki sizin için son bir önerimiz daha var: prova yapmayı unutmayın!
Beni Dinlet müzik grupları için çok özel danışmanlık ve geliştirme programları ile müzik kariyerinize farklı bir boyut kazandırıyor.Tüm müzik grupları geliştirme ve PR ajansı uygulamaları için profesyonel ekiplerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.